A jogszabály szerint a devizahitelesek bármikor átválthatják hitelüket napi árfolyamon lejre, vagy bármilyen európai uniós pénznemre, anélkül, hogy a bank megváltoztathatná a kölcsön eredeti feltételeit. A jogszabálymódosítás ugyanakkor arra kötelezné a bankokat, hogy figyelmeztessék ügyfeleiket, ha az illető deviza lejárfolyama több mint húsz százalékkal változott a szerződéskötés napján érvényes árfolyamhoz képest.
Az előterjesztők szerint a nem teljesítő hitelek társadalmi problémává váltak Romániában és négy év alatt megtízszereződtek: míg a késve, vagy egyáltalán nem törlesztett hitelek volumene 2008 májusában 2,28 milliárd lej volt, 2012 májusában elérte a 23,7 milliárd lejt. Az indoklásban a kezdeményezők rámutatnak, hogy aki jelenleg lejre akarja váltani devizahitelét, attól többletgaranciát kérnek a bankok, de ezt nagyon kevesen tudják bevállalni, mert a jelzálogként elfogadott ingatlanok értéke az utóbbi években drasztikusan csökkent.
Az egyik román hírtelevízió gazdasági műsorának példája szerint egy 2007-ben 100 ezer euróért vásárolt háromszobás panellakás ma már legfeljebb 60 ezer eurót ér Romániában, így a bank most további 40 ezer eurónyi jelzálogot kérhet az ügyféltől, ha az a devizahitel lejre váltását igényli. Ugyanebben az időszakban viszont az euró 3,3 lejről 4,5-re, a svájci frank pedig 2 lejről 3,7-re drágult, ami a devizahitelesek törlesztőrészleteinek drasztikus emelkedését eredményezte.
Hasonló tervezet terjesztett nemrég a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is a parlament elé, amely arra kötelezné a bankokat, hogy a devizaalapú hitelt a szerződés megkötésekor érvényes árfolyamon váltsa lejre.